Náš najmilší Haloween?

Autor: Mária Kohutiarová | 24.10.2010 o 0:50 | Karma článku: 12,80 | Prečítané:  2245x

Moje tretiacke dieťa mi prišlo domov zo školy s vážnym výrazom zodpovednosti. Momentálne majú v škole éru projektov a tak mi oznámilo, že na jej milovanú hodinu angličtiny má do budúceho týždňa pripraviť projekt o Halloweene.

Priznávam, že som rebel. A pretože som aj rodič, vzbúrila som sa.

Nemám nič proti tomu, ahy sa deti učili angličtinu, teším sa z toho, že budú spíkovať o stošesť a že nebudú mať problém s komunikáciou kdekoľvek na svete budú.

Ale mám problém s tým, čo sa podľa informácií od pani učiteľky má podľa "štátom určeného vzdelávacieho plánu" učiť v školách - aj na agličtine.

Nemám problém s otváraním sa iným kultúram a svetu, a myslím, že si viem nájsť dobré veci ako vzor v každom národe - lebo všade sú. Som za to, aby aj deti videli, čo dobré je v iných krajinách.

Len nechápem, čo je také dobré, povzbudzujúce a motivujúce pre život našich detí na Hallowene, že sa o ňom učia v školách a dokonca majú o ňom robiť projekt?

Na moju pripomienku - priznávam, že búrlivú - mi bolo oznámené, že by som mala byť tolerantná, lebo oboznamovať deti s anglickými reáliami, teda aj so sviatkami, nám predpisuje aj Európske jazykové portfólio.

Aj tak však stále nechápem, prečo práve Halloween?

Čo v celej kultúre anglicky hovoriacich krajín nie je žiadny sviatok lepší a motivujúcejší, ako práve tento? Čo je výchovné na sviatku duchov a strašidiel, oficiálne pohanskom sviatku Samhain, ktoré sa aj tak neúspešne pokúšal zlikvidovať pápež Bonifác IV? Čo ako pátram po Wikipédii a iných zdrojoch, nenachádzam tam okrem odkazov na sekularizáciu a povery nič, čo by stálo za reč, teda už len tie sladké dobroty, ale tie sa hádam dajú jesť aj z iných príčin.

A tak sa pýtam:

- prečo sa do učebných osnov ( a do európskych smerníc) nezahrnul radšej rovnako anglický Deň Vďakyvzdania, ktorý má aspoň nejakú pozitívnu náplň, a pre tých, ktorí chcú dôvod na hostinu, aj väčší objem jedla?

- ak sa majú naše deti učiť o Halloweene, učia sa rovnako deti v Anglicku o silnom zvyku našich predkov pri vynášaní Moreny na jar? Robia to tiež tak vášnivo, ako tu každý rok halloweensku strašidiádu?

- ak ponúkame deťom kultúru iných národov, sú naše deti také pevné v tradičných slovenských zvykoch, ktoré majú silnú pozitívnu náplň? Na ktorom predmete sa o nich učia? Čo vedia o takých zvykoch, ako je napríklad trojkráľová koleda, sériu predvianočných zvykov od Lucie do Vianoc, kde má každá noc svoju moc? Čo vedia o pranostikách, porekadlách, prísloviach, skrývajúcich toľkú silu a múdrosť nášho národa? Prečo im bez týchto základov ponúkame niečo iné? Ako chceme, aby sa cítili byť svoji a slovenskí, ak nemajú toto v sebe? Len preambula a štátny znak na stene školy tomu nepomôžu...

- ak máme byť takí tolerantní k iným kultúram, prečo sa potom neučia naše deti o woodoo a neskúšajú vyprodukovať zombie? Aj to je kultúra, aj to sú zvyky, a silné!

- všetci sa boja propagácie kresťanských Vianoc, lebo to vraj (čo mi bolo aj teraz povedané) môže niektorým prekážať, ale že propagujeme vlastne okultizmus, to je ok?

- čo o tomto sviatku vedia vôbec deti naozaj? Ja viem, oni sa len hrajú a strašia... a možno to majú v paži. Ale je toto výchova?

Ja totiž výchovu vnímam ako pernamentný proces vnášania dobrých pravidiel a návykov do života dieťaťa, proces, ktorým ho usmerňujem k zrelosti a zodpovednosti, kultúrnosti a empatii, k filantropii, k uvedomeniu si svojho národného, rodinného, náboženského - podľa toho, na čom jeho rodina stojí, aké hodnoty vyznáva.

A je mi divné, že niekomu je divné, že s takýmto "halloweenskym" šou ako rodič nesúhlasím. Nemá náhodou škola rešpektovať výchovu v rodine a pomáhať nám v nej?

Ja viem, mnohí ma pre pár tekvíc, strašidiel a svetielok pošlete do hája.

V kultovom filme Leví kráľ je jednému zvieraciemu puberťákovi povedaná múdra veta: "Dívaj sa ďalej, ako dovidíš."

Dívame sa ďakej?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?