Náš najmilší Haloween?

Autor: Mária Kohutiarová | 24.10.2010 o 0:50 | Karma článku: 12,80 | Prečítané:  2206x

Moje tretiacke dieťa mi prišlo domov zo školy s vážnym výrazom zodpovednosti. Momentálne majú v škole éru projektov a tak mi oznámilo, že na jej milovanú hodinu angličtiny má do budúceho týždňa pripraviť projekt o Halloweene.

Priznávam, že som rebel. A pretože som aj rodič, vzbúrila som sa.

Nemám nič proti tomu, ahy sa deti učili angličtinu, teším sa z toho, že budú spíkovať o stošesť a že nebudú mať problém s komunikáciou kdekoľvek na svete budú.

Ale mám problém s tým, čo sa podľa informácií od pani učiteľky má podľa "štátom určeného vzdelávacieho plánu" učiť v školách - aj na agličtine.

Nemám problém s otváraním sa iným kultúram a svetu, a myslím, že si viem nájsť dobré veci ako vzor v každom národe - lebo všade sú. Som za to, aby aj deti videli, čo dobré je v iných krajinách.

Len nechápem, čo je také dobré, povzbudzujúce a motivujúce pre život našich detí na Hallowene, že sa o ňom učia v školách a dokonca majú o ňom robiť projekt?

Na moju pripomienku - priznávam, že búrlivú - mi bolo oznámené, že by som mala byť tolerantná, lebo oboznamovať deti s anglickými reáliami, teda aj so sviatkami, nám predpisuje aj Európske jazykové portfólio.

Aj tak však stále nechápem, prečo práve Halloween?

Čo v celej kultúre anglicky hovoriacich krajín nie je žiadny sviatok lepší a motivujúcejší, ako práve tento? Čo je výchovné na sviatku duchov a strašidiel, oficiálne pohanskom sviatku Samhain, ktoré sa aj tak neúspešne pokúšal zlikvidovať pápež Bonifác IV? Čo ako pátram po Wikipédii a iných zdrojoch, nenachádzam tam okrem odkazov na sekularizáciu a povery nič, čo by stálo za reč, teda už len tie sladké dobroty, ale tie sa hádam dajú jesť aj z iných príčin.

A tak sa pýtam:

- prečo sa do učebných osnov ( a do európskych smerníc) nezahrnul radšej rovnako anglický Deň Vďakyvzdania, ktorý má aspoň nejakú pozitívnu náplň, a pre tých, ktorí chcú dôvod na hostinu, aj väčší objem jedla?

- ak sa majú naše deti učiť o Halloweene, učia sa rovnako deti v Anglicku o silnom zvyku našich predkov pri vynášaní Moreny na jar? Robia to tiež tak vášnivo, ako tu každý rok halloweensku strašidiádu?

- ak ponúkame deťom kultúru iných národov, sú naše deti také pevné v tradičných slovenských zvykoch, ktoré majú silnú pozitívnu náplň? Na ktorom predmete sa o nich učia? Čo vedia o takých zvykoch, ako je napríklad trojkráľová koleda, sériu predvianočných zvykov od Lucie do Vianoc, kde má každá noc svoju moc? Čo vedia o pranostikách, porekadlách, prísloviach, skrývajúcich toľkú silu a múdrosť nášho národa? Prečo im bez týchto základov ponúkame niečo iné? Ako chceme, aby sa cítili byť svoji a slovenskí, ak nemajú toto v sebe? Len preambula a štátny znak na stene školy tomu nepomôžu...

- ak máme byť takí tolerantní k iným kultúram, prečo sa potom neučia naše deti o woodoo a neskúšajú vyprodukovať zombie? Aj to je kultúra, aj to sú zvyky, a silné!

- všetci sa boja propagácie kresťanských Vianoc, lebo to vraj (čo mi bolo aj teraz povedané) môže niektorým prekážať, ale že propagujeme vlastne okultizmus, to je ok?

- čo o tomto sviatku vedia vôbec deti naozaj? Ja viem, oni sa len hrajú a strašia... a možno to majú v paži. Ale je toto výchova?

Ja totiž výchovu vnímam ako pernamentný proces vnášania dobrých pravidiel a návykov do života dieťaťa, proces, ktorým ho usmerňujem k zrelosti a zodpovednosti, kultúrnosti a empatii, k filantropii, k uvedomeniu si svojho národného, rodinného, náboženského - podľa toho, na čom jeho rodina stojí, aké hodnoty vyznáva.

A je mi divné, že niekomu je divné, že s takýmto "halloweenskym" šou ako rodič nesúhlasím. Nemá náhodou škola rešpektovať výchovu v rodine a pomáhať nám v nej?

Ja viem, mnohí ma pre pár tekvíc, strašidiel a svetielok pošlete do hája.

V kultovom filme Leví kráľ je jednému zvieraciemu puberťákovi povedaná múdra veta: "Dívaj sa ďalej, ako dovidíš."

Dívame sa ďakej?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

KOMENTÁRE

Ako sa žije v kraji, kde bane miznú

Vnímajú ich ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom kraji.


Už ste čítali?