Prestanú deti nosiť do školy knihy?

Autor: Mária Kohutiarová | 11.10.2010 o 12:25 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  1986x

Kratučká správa, ktorá bola len tak ledabolo na kraji novín, ma úplne dostala. A moje deti tiež – hlavne tie staršie. Večný problém a dôvod „triedneho“ boja medzi žiakmi či študentmi a učiteľmi totiž je: učebnice. Noste si ich všetky, vždy, kontrolujeme ich!

Už v časoch, kedy sme my boli stredoškolská banda ekonómok, sme búrlivo revoltovali voči tomuto nelogickému nariadeniu – nakoniec, kšeftíky s požičiavaním učebníc sme mali nacvičené už zo základky, aj keď tam to ešte také tragické nebolo – hlavne čo do počtu a váhy kníh.

Na strednej to však už bolo silné „kafe“ – učebníc bolo more, a každá odborná vážila podľa nášho laického odhadu „tonu“. Nielen z lenivosti, ale aj kvôli imidžu a hlavne pre ubolený chrbát sme odmietali učebnice do školy podľa predpisov vedenia nosiť.

Keby tie naše učebnice aspoň za niečo stáli: mnohé sme ani neotvorili, do toho sme boli druhý pokusný ročník x-tej reformy školstva, s prvým ročníkom mnohé veci ani do knihy nepozreli, lebo z toho boli vedľa aj samotní učitelia. Pre ilustráciu: keď moju učebnicu účtovníctva videla moja mama – účtovníčka, zasmiala sa a povedala: „Toto ti je celé na figu borovú, toto už neplatí 100 rokov, ani jedna jediná vec.“ Ale – v škole sme tento „skvost“ mať museli.

Keď náš boj cez prosby nemal úspech – vraj sme rozpašmaní, vymysleli sme fintu číslo jedna: učebnice putovali za tabuľu, vzorne naukladané jedna na druhú. Možno sa aj profesori čudovali, prečo sme boli takí preochotní obsluhovať ju a utierať – ona sa totiž nesmela pohnúť viac ako 20 cm dolu... v opačnom prípade hrozil masívny zosun a hlavne – škandál.

No čo budem klamať: prasklo to jeden deň, dokonca bez našej prítomnosti. Bol z toho riadny prievan a nakoniec sme od školského bezpečnostného technika a profesora v jednej osobe (ktorého sme aj tak zdarne kolektívne neznášali) dostali zátrh: z bezpečnostných a protipožiarnych dôvodov knihy v škole nechávať nesmiete! Boli sme tuhé palice, nasledovala finta číslo 2 – oficiálna. V rámci stredoškolskej odbornej činnosti sme sa rozhodli byť v prospech veci pokusní laboratórni králici a obetovali sme pekných pár hodín vyšetrovaniu našich chrbtíc, aby sme vedecky dokázali , že hmotnostná záťaž našich nevyvinutých chrbtíc je zlom, ktoré treba de facto a de iure zrušiť.

Plán vznikol z revolty, ale práca bola seriózna, vyšetrovala nás lekárka a výsledky šokli aj nás: z 32 žiakov našej milej triedy malo skoliózu... 28! Naša triedna bola z toho úplne hotová, pretože pred váhou vedeckých argumentov a holých faktov – ktorých naše spolužiačky v sočke natlačili riadne – sa cúvnuť nedalo.

Práca mala úspech, pamätáme si, že putovala až kdesi do okresného kola, ba aj ďalej... riaditeľ bol na nás hrdý, profesionálne sa usmieval, až nám to bolo podozrivé, ale ani náš úspech, ani jeho úsmev vplyv na názor bezpečnostného technika nemal. A tak sme pokračovali v zákopovom boji voči nemu a učebniciam až do maturity.

Lenže: školstvo je nepoučiteľné. Napriek tomu, že hlavný dôvod nenosenia našich učebníc pretrváva, váha školskej tašky našich gymnazistov aj záklaďákov ma privádza občas do úžasu... a chcela by som skutočne vedieť, či ozaj všetky tie učebnice v škole aj otvoria a použijú. A ak už ich treba kvôli cvičeniam: či je ozaj problém pre šikovného učiteľa napísať príklad či úlohu na tabuľu?

Pokiaľ viem, aj teraz mnohé učebnice sú urobené tak „skvele“, že mnohí učitelia nad nimi len rezignovane mávnu rukou – a učia zo svojho. Na kieho je potom taká učebnica na svete, v školskej taške či na lavici?

Celkom by ma zaujímalo, ako to vidí taký normálny šikovný učiteľ, trebárs ako naša pani učiteľka Janka alebo taký Dávid Králik.

Lebo ja som z návrhu ministerstva neskutočne nadšená, aj keď naše chrbice to nezachránilo a náš spravodlivý princíp bol poslaný do hája.

Nech je to tak: knihy nech sú alebo doma alebo v škole (ak už zhoria, je jedno kde...), a inak: vivat internet!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.


Už ste čítali?