Rómske vrece

Autor: Mária Kohutiarová | 17.9.2010 o 9:34 | Karma článku: 9,78 | Prečítané:  2525x

Dostala som od kamošky mail. Taká pekne prudká reakcia jedného človeka na návrhy pána poslanca Beblavého, čo s Rómami. Ako sa tu pekne 700 rokov priživujú a nik si s nimi nevie dať rady.

Priznám, trošku ma to od nej sklamalo a trošku dosť ma to zdvihlo zo stoličky.

S Rómami som prežila pekný kus svojho života ako dobrovoľník na detských táboroch, kde nie je možné cez deti nedovidieť do kuchyne každej rodiny. A prežila som aj osobné vzťahy k ľuďmi, ktorí k nim patria, takže mám pocit oprávnenosti k tomu niečo povedať.

Hovoriť o všetkých Rómoch globálne je extrémny pohľad.

Je mi jasné, že je to veľmi špecifická skupina, ktorá nielen svojom farbou pleti, ale hlavne temperamentom a spôsobom života dvíhala adrenalín ľuďom na rôzne vysokých stoličkách už predlho.

Paradoxom je, že za tých 700 rokov si s nimi nik oficiálne nevie dať rady - a to, že ich socializmus zamestnal a potichu toleroval ich biedu, nič nevyriešilo.

Nevyriešia to ani pikatné vtipy o opieraní o lopatu - lebo napríklad minulý mesiac pri zatepľovaní vedľajšieho paneláku pracovalo z tlupy robotníkov minimálne polovica Rómov. A môžete si byť istí, že aj cez prizmu predsudkov som si riadne všímala, či sa opierajú alebo nie. Odpoveď znie: NIE.

Riešením nie sú ani takéto ostré reakcie - jednoducho preto, že nič nie je celkom biele ani celkom čierne.

Ani otázka Rómov nie.

Pretože problémom Rómov a nás, teda súžitia s nimi, nie je to, že väčšina Rómov nepracuje (o príčinách by sa dalo hovoriť v inom blogu) a že žijú zo štátnych dávok. (Nakoniec, kto ich to takto naučil?)

Skutočným problémom je fakt, že Rómovia ani po 700 rokoch nie sú od nás prijímaní rovnocenne: a to tak v právach, ako aj v povinnostiach. Nie sú prijímaní ako normálni ľudia cez naše vzťahy, cez naše správanie, cez náš prístup a verejnú mienku. Jednoducho - my im rozhodne nedávame pocit plnohodnotnosti.

Separácia im priniesla problémy s prácou, bez práce žijú, tak ako žijú, a živia sa, ako sa živia. Separácia im priniesla problémy so vzdelaním, na ktoré krásne poukázalo posledné čislo Nota bene.

Pre pripomenutie tým,ktorí sa k tomu nedostali: Mentálna retardácia je jediným dôvodom na zaradenie detí do špeciálnej školy. ALe - mentálna retardácia vo všetkých svojich formách postihuje asi 1 až 3 percentá populácie. Ako je potom možné, že aj pri chabej matematike je v niektorých obciach na Slovensku až 90 percent miestnych detí v špeciálnej škole?

Z osobnej skúsenosti neverím, že rómske deti sú hlúpe a zaostalé. Ako teda chceme prelomiť tento začarovaný kruh?

Je aj našou hanbou, že Rómovia žijú takto. Lebo x-té priblblé variácie riešenia ich problémov cez najvyššie štruktúry sú len fraškou.

Pre mňa osobne je riešením systém, ktorý používal na Luníku Jožo Červeň a ktorý funguje na Poštárke v Bardejove. Nie je to jednoduché, nie je to rýchle, ale je to cesta zmeny.

Ale tento systém si vyžaduje prijatie, dôveru, a plné prenesenie osobnej zodpovednosti.

Aby bolo jasné: tiež nie som osobne nadšená zo správania sa niektorých Rómov. Ale rozhodne ich preto nehádžem všetkých do jedného vreca. V tom vreci sa totiž skrýva aj naša xenofóbia, neschopnosť každého z nás riešiť problém s každým Rómom, ktorého stretneme, naše antipatie, naše stádovité myslenie, naše emócie, ktoré sú len zriedka voči Rómom priateľské.

Ako by sa v takom vreci páčilo nám - so všetkým tým obmedzením, ktoré Rómovia do nás dostávajú?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Líder OĽaNO Igor Matovič pre SME hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

KOMENTÁRE

(Ne)obyčajný človek Igor Matovič

Lídra Obyčajných ľudí šikanuje koalícia, no sám zo seba robí ľahký terč.

KOMENTÁRE

Ako sa žije v kraji, kde bane miznú

Vnímajú ich ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom kraji.


Už ste čítali?